VKP: Komenského sady

Rozloha parku
28,5 ha
Rok vzniku
1891

Komenského sady se rozkládají na levém břehu řeky Ostravice. Rozprostírají se od Nové radnice v centru Ostravy až k hlavní silnici vedoucí do Bohumína. Jsou oblíbeným cílem pro procházky s dětmi, pro jízdu na kole, kolečkových bruslích, posezení v zeleni. Dětem a rodičům slouží venkovní i vnitřní dětský koutek. Nachází se zde i kryté a venkovní tenisové kurty. Téměř uprostřed se nachází Památník a mauzoleum Rudé armády, národní kulturní památka.

Komenského sady, dříve známé jako park Střelnice nebo Nová střelnice, začal vznikat v letech 1891 a 1892 na levém břehu řeky v místě tehdy zvaném Cingl na menší rozloze. V roce 1907 rozhodla městská rada o rozšíření sadu směrem na sever podél řeky. Objevily se plochy pro sport a zábavu. V roce 1919 park dostal jméno po Janu Amosu Komenském, jehož busta je dnes umístěna nedaleko od parkového vstupu za objektem Nové radnice.

Podle návrhu architekta Jaromíra Moučky probíhala od roku 1928 po celá 30. léta rekonstrukce parku, který se z původních sedmi hektarů zvětšil až na 32 hektarů a stal se tak jedním z největších sadů v celé republice. Další vývoj území ovlivnila stavba Nové radnice.

V sadech se mimo jiné pozoruhodné dřeviny nachází památný dub letní s obvodem kmene více než 400 centimetrů. Ze vzácnějších kultivarů zde rostou vínově zbarvený buk lesní, révolistá lípa velkolistá, ořešák šedý, jerlín japonský nebo dub bahenní.

Aktuality

16.7.2021

Mozaiková seč

Na tzv. mozaikové sečení teď můžete narazit třeba v Komenského sadech. Mozaiková seč trávníku je k přírodě šetrnější než plošné sekání travních ploch, pomáhá zadržet […]

Fotogalerie